Szkolenia z prawa pracy – dlaczego nie należy ich unikać?

person walking holding brown leather bag

Wśród zaskakująco dużej ilości polskich przedsiębiorców wciąż pokutuje przeświadczenie, że lepiej jest, gdy pracownicy nie są świadomi swoich praw – nie są bowiem w stanie ich dochodzić, dzięki czemu pracodawca nie musi stosować się do wszystkich (czasami kosztownych lub nieco absurdalnych) zaleceń. W dzisiejszych czasach takie myślenie może prowadzić do wizerunkowej lub co gorsza prawnej katastrofy, gdy pracownicy odkryją, czego jeszcze mogą się od pracodawcy domagać.

Więcej z tego tematu: szkolenia kodeks pracy

Kodeks pracy można z łatwością znaleźć w Internecie, ale to nie wszystko – istnieją również internetowe serwisy z poradami lub takie, które zatrudniają do stałej współpracy specjalistów, radców i prawników. W dzisiejszych czasach pracodawca absolutnie nie powinien więc zakładać, że nieznajomość przez jego podwładnych stosownych paragrafów jest w stanie uchronić go od konieczności dostosowywania siędo nich.

Zdecydowanie lepszym posunięciem jest wyjście zatrudnionym naprzeciw i zorganizowanie dla nich szkolenia z prawa pracy.

Wbrew pozorom takie przedsięwzięcie będzie równie korzystne dla samego właściciela, prezesa bądź dyrektora – kodeks pracy opisuje również obowiązki pracownika. Jego zadaniem nie jest faworyzowanie zatrudnionych i utrudnianie ich przełożonym życia, jak często z automatu zakładają założyciele przedsiębiorstw, lecz chronienie obydwu stron stosunku pracy.

Ponadto jego zapisy określają wiele kwestii dotyczących chociażby okresów wypowiedzenia, możliwości rozwiązania umowy o pracę czy możliwości zamienienia w trakcie wypowiedzenia zaległego urlopu na ekwiwalent pieniężny.

Świadomy swoich praw i zobowiązań pracownik będzie jeszcze lepiej wykonywał swoje codzienne, zawodowe obowiązki, stosując się do wszystkich wymogów, jakie kładzie przed nim kodeks pracy. Szkolenia z prawa pracy to także dobry sposób pokazania pracownikom, że zależy nam na ich komforcie oraz dobrej atmosferze w całej firmie. Zyskują w ten sposób przeświadczenie, że pracodawca nie chce przed nimi nic ukryć i zawsze będzie traktował ich uczciwie i sprawiedliwie.