Zagrajmy w grę i zbudujmy silny zespół biznesowy

group of men riding boat

Wyjazdy integracyjne dla firm mogą przybierać różnorakie formy. Zdarzają się wyjazdy typowo turystyczne, wspólny udział w warsztatach artystycznych lub kulinarnych lub gry miejskie. Ciekawym pomysłem na zacieśnienie relacji w zespole mogą być coraz popularniejsze zabawy integracyjne w formie gier fabularnych. Na czym polegają i dlaczego warto wprowadzać je do przestrzeni biznesowej?

Integracja inaczej – fabuła, gra i świetne zabawy integracyjne

Gra scenariuszowa, nazywana inaczej fabularną, to ciekawa propozycja nie tylko dla gamerów. Obecnie często wykorzystuje się ją również w budowaniu relacji firmowych. Jej podstawą jest dopracowany scenariusz, który zakłada, że każdy z uczestników wciela się w inną rolę. Od jego umiejętności wczucia się w sytuację, interakcji z innymi oraz wykorzystania empatii i potencjału intelektualnego zależy ostateczny sukces, czyli rozwiązanie zagadki.

Na czym polegają integracyjne gry scenariuszowe?

Jak łatwo się domyślić biznesowa wersja gier scenariuszowych w prostej linii wywodzi się ze świata RPG (z ang. role playing games). Każdy z uczestników zostaje umieszczony w samym centrum nie do końca naturalnej dla niego rzeczywistości i sytuacji. Gra opiera się na współdziałaniu przy rozwiązywaniu zagadek logicznych, wymagających analizy oraz zdolności dedukcyjnych. Może to być tajemnica kryminalna, horror lub walka o przetrwanie na bezludnej wyspie.

Jak zabawy integracyjne w formie gry scenariuszowej wpływają na rozwój firmy?

Jeśli zdecydujemy się na integrację w formie gry fabularnej, wprowadzamy zespół do innego środowiska, w którym tylko wspólnie można dotrzeć do wyznaczonego celu. Potrzebne są umiejętności wszystkich uczestników oraz ich zaangażowanie do działania. Na przestrzeni kolejnych zagadek coraz więcej dowiadujemy się o sobie nawzajem, udaje się podzielić poszczególnymi obowiązkami, wyłaniają się liderzy, specjaliści od zadań logicznych itp.

Okazuje się, że poprzez scenariusz można skuteczniej zbudować więzi międzyludzkie, poprawić komunikację oraz zdolności do pracy zespołowej niż przez całodzienne szkolenie stacjonarne i słuchanie trenera. Może warto zatem dać się porwać tajemnicom i zagadkom, jakie oferują dobre i wciągające scenariusze? Oczywiście dla dobra firmy!